Každá situace má svůj vnitřní zdroj

Toto je základní pravda o naší vnitřní krajině.
Jsme uzpůsobeni tak, že na každou vnější situaci, která nás rozkýve, existuje uvnitř nás zdroj, který nám poskytne pocit bezpečí, stabilizace a vnitřní síly.

Nejtěžší je však uvědomění, že to tak je a následný návyk sáhnout do vlastního nitra, kdykoliv potřebujeme. Pokud už vnímáme, že se necítíme v danou chvíli komfortně, můžeme si pomoci jednoduchou otázkou. Například:

Čím se v tuto chvíli mohu podpořit?
Co teď mohu udělat pro svůj vnitřní pocit bezpečí?

Pozornost k sobě

Ať se ve vnější realitě děje cokoliv, ve skutečnosti nejvíce záleží na tom, jak se v dané situaci cítíme uvnitř. A pokud jsme schopni se natolik vtělit, že rozeznáme konkrétní emoční náboj, máme v podstatě vyhráno. Můžeme ho totiž změnit neboli můžeme tu část v nás, které této emoční náboj náleží, zajistit, podpořit a opečovat.

Je to vlastně jediný způsob, jak se cítit lépe. Protože nevím, jaká je vaše zkušenost, ale moje je, že vnější okolnosti mám často šanci změnit pramálo. Jako na potvoru mě nikdo nechce pochopit, vyhovět mi, uznat mou pravdu či plnit má očekávání.

Jediné, co mohu, zaměřit se na to, co se teď uvnitř mne děje a jak mohu stabilizovat svůj emoční systém. A tak nezbývá než si zase uvědomit, jak se vlastně cítím, čeho se mi na vnitřní rovině nedostává a k tomu najít adekvátní zdroj emoční výživy.

Přestaň měnit vnější podmínky

Už jen zvědomení celého obrazu ulevuje. Protože přestáváme být oběťmi vnějších okolností, ale stáváme se pozorovateli, v lepším případě dokonce léčitelé sebe sama.

A to je to, čemu říkám zenový přístup v každodenním životě. Je jedno zda jde o práci, vztahy, děti nebo ujetý vlak. Na každou situaci máme uvnitř sebe svůj jedinečný zdroj bezpečí. Už se nemusíme donekonečna vyčerpávat tím, že se snažíme změnit okolní realitu. Stačí, když jsme schopni v danou chvíli rozeznat, jak se cítíme a co si můžeme poskytnout, abychom se cítili lépe.  

Chci pomoci s objevením vnitřních zdrojů