Jak se ptát karet

Tento článek mě napadl v souvislosti s dotazy pod soutěží, kterou jsem vyhlásila na FB a které mne utvrdily v tom, jak moc žiju se svým Osho Zen Tarotem v uzavřené sociální bublince.

Existují dva druhy klientů

Moje zkušenost je, že existují jen dva druhy klientů.
Ti, kteří vnímají, že se v životě necítí dobře a spokojeni, a chtějí to změnit. Chtějí převzít odpovědnost za svůj život a chtějí si ho sami a podle svých přestav tvořit.
A pak jsou tu ti ostatní – ti, kteří chtějí vědět, jak to dopadne.

Čím obecnější otázka, tím obecnější odpověď

Základním pravidlem napříč různými karetními systémy (tarot, Lenormand, cikánské karty, mariášky) je, že čím obecnější otázka, tím obecnější odpověď. Lidé, co chtějí „něco“ vědět, ve skutečnosti radši nechtějí vědět nic. Nechtějí riskovat, že když se opravdu zeptají, tak by se také něco dozvěděli. Výklad karet je pro ně zábava a rozptýlení, ale ve skutečnosti se nechtějí hnout z místa.

Věřte mi, ochotu zamyslet se nad tím, co doopravdy chcete a zformulovat konkrétní otázku, Vesmír opravdu ocení. Dáváte tím najevo, že hledáte seriózní odpovědi a že to se změnou myslíte opravdu vážně.

Směr otázky

Buď otázka směřuje ven, mimo naše pole nebo naopak hlouběji do našeho nitra. Buď hledáme odpovědi tam venku, nebo v sobě. Buď chceme vědět, jak to dopadne, případně kdy se to odehraje, nebo nás upřímně zajímá proč se nám to v životě děje a jak my sami můžeme přispět ke změně či vývoji. Zkrátka co pro to my můžeme udělat. Dodnes si pamatuji na hlášku jedné klientky, která mi do telefonu řekla: ale já nepotřebuju vědět, proč se to děje. Já potřebuju vědět, jak to dopadne!! Tož tak.

Ale pozor. Každé zboží má svého kupce a každá poptávka svou nabídku. Takže taky existují kartáři, kteří opravdu umí vyvěštit budoucnost. Na druhou stranu je pravda, že k nim chodí určitá sorta lidí, kteří tím, jak jsou neustále orientovaní na budoucnost (nebo minulost), nežijí vůbec v přítomnosti, tj. ve své autenticitě. Žijí ve stereotypech a ty jsou lehce čitelné. Jsou v roli oběti, která věří, že jediná možnost, jak proměnit svou budoucnost je vědět ji dopředu.

My „mudlové“ v přítomném okamžiku jednak věříme, že všechno, co se nám děje souvisí především s námi, a tudíž všechno, co s námi jakkoliv emocionálně rezonuje je manifestace našeho nitra a druhak, že když změníme svůj vnitřní emocionální obsah, začneme do vnější reality manifestovat něco jiného. A tím si budoucnost měníme. Je jedno, jestli tenhle mechanismus je Pravda pravdoucí, vzít ho za svůj jednoduše znamená, že se stáváme tvůrci a ne jen pasivními přijímači života.

Dej mi návod

Případně, řekni mi, co mám dělat. Hledáme někoho, kdo by za nás energii vykopl do světa, někoho, kdo nám řekne, jak to máme dělat správně, abychom se vyhnuli trestu (chápej neúspěchu, pocitu selhání, zklamání, provinilosti). Nechceme mít žádnou odpovědnost za vlastní kroky, nedej bože za chyby! Nechceme riskovat neznámo. Zkrátka odmítáme být dospělí a odpovědní.

Správná otázka by mohla znít Jak to, že nevím? Proč jsem na tomto zaseknutém místě? Proč nejsem v kontaktu se svým vedením? Hledáme důvod, čím si bráníme v tom, že nejsme přirozeně ve svém flow, hojnosti, radosti, lásce, zdraví. Vycházíme z předpokladu, že všechno již obsahujeme, jen se stalo něco, že k tomu momentálně nemáme přístup. Ne, že nám něco chybí a my musíme sehnat návod, jak si to obstarat.

Výklad jako dárek

Často dost nechtěný dárek. Není hůř promrhaná energie a čas, než když naproti vám sedí někdo, o kom si jeho manželka/dcera/matka myslí, že by se sebou měl něco dělat, případně někdo, jehož kamarádky seriózní karetní terapii považují za prima originální dárek k narozkám. Z tohoto důvodu jsem taky zrušila dárkové poukazy. A víte co? Stejně si mě to zase našlo – v podobě objednávek Harmonizačních balíčků pro členy rodiny. Pokud máte nutkavou potřebu zachraňovat své blízké, radím vám dobře, objednejte si harmonizační balíček pro sebe.

Závěr

Karty umí být velkým pomocníkem a průvodcem. Je přirozené, že se čas od času dostaneme do zmatku, iluzí a bezmoci a je v pořádku říci si o pomoc. Zásadní je, zda žádáme o radu jako Tvůrci nebo zda čekáme záchranu jako malé děti.

Chci online kurz pro začátečníky zdarma
Chci znát významy jednotlivých karet
Chci Tě vidět při práci a rovnou se objednat na karetní terapii
Chci se naučit pracovat s kartami sama