Denní karta – VINA 30. 11. 2023

První, co mne napadlo, když jsem vytáhla tuhle kartu bylo: tak tohle mi nikdo neuvěří, po tom co tu propaguji svůj celodenní workshop na vinu! Cítíte v tom tu provinilost? Tak takhle rychlé je to s tou vinou.

Vina má nad námi ohromnou moc. Způsobí, že si najednou připadneme nepřijatelní a nemilovatelní, že je s námi něco v nepořádku. Cítíme se provinile za to, že jsme moc nebo že jsme málo. O tom, že najednou věříme, že jsme způsobili pekelnou apokalypsu, už ani nemluvím.

Vina je ve vzduchu už od včera. Není třeba z toho dělat drama, zkrátka se po nás „jen“ chce, abychom si, místo splynutí s tímhle pocitem, uvědomili, že reagujeme jako vyděšené malé děti, které se bojí, že je jejich bůh zavrhne. Oč nevědomější je to prožitek, o to silnější reakce.

Kdykoliv upadáme do provinilosti, odevzdáváme svou sílu. Vina je konečný stav, který brání nápravě. Samotný prožitek nás tak paralyzuje, že nejsme schopni logicky uvažovat a situaci vyřešit nebo napravit.

Dnes je jedinečná příležitost, jak změnit pohled na celý koncept viny. Kdykoliv ji pocítíte, zkuste si představit, jak asi vypadá dítě, které se cítí úplně stejně. Co potřebuje? Co pro něj můžete v danou chvíli udělat? Pokud setrváte ve vině, sebe i to dítě v sobě zas a znova odsuzujete k osamělosti a nepřijetí.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.