Denní karta – TADY A TEĎ 9. 5. 2023

Tady a teď je jediná autentická realita. Je bezmezná, zázračná, vše obsahující. V plné přítomnosti máme k dispozici nástroje pro léčbu jakéhokoliv vnitřního zranění, vyživení se, uspokojení.

A teď zpátky na zem. Když to takhle máme všechno po ruce, proč to tedy nežijeme? Proč toho nevyužíváme? Protože v plné přítomnosti tady a teď je opravdu všechno, tedy i to, s čím nesouhlasíme, před čím celý život utíkáme, co nechceme cítit, čeho se bojíme. Než abychom připustili, že to není problém, raději se vzdáme vlastní autenticity.

Tady a teď je magické. Stačí jen dýchat, sestoupit do těla a zaposlouchat se. Hned se začnou vyplavovat jasné impulsy našich potřeb a my máme přístup k tomu, co opravdu chceme. Jenomže být tady a teď znamená odvahu cítit. A my se raději umrtvujeme.

Dnešní den nabízí lehkost, která naprosto diskredituje naše životní dramata. Ano, je to trestuhodné. A to je další důvod, proč tak málo žijeme přítomností. Protože máme strach, že bez naší nálože bychom nebyli dostatečně vážení. Drama přináší tíhu, zaslouží pozornost, nevtipkuje se o něm. Kdežto přítomná pozornost? Hopká si z místa na místo, dělá, co se jí zachce, tu a tam se chichotá, protože pokud nejde o život (a ruku na srdce, komu z nás jde), tak jde o víte co.

Uvolni se a stáhni svou mentální aktivitu pouze na přítomnost. Jaký je nejbližší krok, který je potřeba udělat? Následuj ho. Po něm se objeví další, není potřeba to plánovat. Vzdej je vlastní důležitosti a nech se vést. Přítomnost neznamená, že se z tebe stane nezodpovědný bezdomovec. Naopak, navýšíš míru efektivity a přestaneš se zaobírat věcmi, které ti na pozadí užírají kapacitu.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.