Denní karta – SAMOTA 15. 12. 2023

Zajistit si před Vánoci léčivou samotu je doslova úkol pro princeznu Máňu! Tlak a stres kulminuje, úkoly na našem to do listu se množí jako buňky čerstvě po oplodnění. A to je právě ta ideální chvíle pro poselství Poustevníka.

Není totiž umění odjet na měsíc do Himalájí a tam meditovat v tichu a o samotě. Pochopitelně jde o to, zda jsme schopni podobnou kvalitu prožívat v jakékoliv situaci, tedy i těsně před Vánoci. Samota to není jen odvaha zůstat v kontaktu sám se sebou, je to taky dovednost spolehnout se na vlastní zdroje, když nikdo poblíž zrovna není k dispozici.

Včera to bylo spíše o odvaze říci si o pomoc a dnes zase o odvaze to zvládnout. Máte v tom zmatek a ptáte se, co je teda správně? Modří už vědí, pochopitelně obojí. Je nesmysl osvojit si jeden nástroj a ten pak nacpat do jakékoliv situace. Smyslem je mít takových nástrojů celé portfolio a flexibilně si vybírat.

Samota těchto dní je především o tom, jak se sebou za žádnou cenu neztratit kontakt. Podmínky rozhodně nejsou ideální a to je taky ten nejlepší trénink. Ultimátní vědomí, že vždy máme ve svém nitru k dispozici zdroj čehokoliv, co právě ve vnější krajině postrádáme, nedovolí hroutit se a padat do dramatických obětí.

Zimní slunovrat to má za pár a jasně to dává najevo. Pokud chceš výživu, musíš dovnitř. Musíš se přebrodit všemi těmi nánosy, které sis sem během roku odložil, protože ses jimi nechtěl zabývat. Zůstat o samotě neznamená být opuštěn druhými, ale konečně spočinout v plné pozornosti sebe sama.

Pěkný víkend.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.