Denní karta – MORÁLKA 23. 01. 2024

Dnes je tu důrazná pozvánka k sebereflexi a odpovědnosti za to, co pouštíme do světa. Ano, naše myšlenky a slova mají opravdu velký vliv na naše nejbližší prostředí. Stále znova a znova se setkávám s udivenými výrazy lidí, kteří jsou soudící nádobou kritiky, hodnocení, posuzování a nevyžádaných rad a kteří nemohou pochopit, proč je zpětná vazba na jejich páchání dobra tak negativní.

Seznamte se se svou vnitřní Morálkou. Vlastně tam uvnitř žijí dvě, něco jako slavné románové sestry Jessie a Morgiana. Ta jedna se srdcem na dlani, ta druhá silně kontrolující a manipulující. S tou první se rodíme, je náš hluboký cit pro dobro a lásku, ta druhá se stvořena výchovou, prostředím, ve kterém vyrůstáme, přesvědčeními, která do nás byla vložena a především tresty, kterými se nás snažili donutit, abychom vyznávali stejné hodnoty.

Královna Mraků, to je dáma, která má vždycky pravdu. Všechno ví líp, netoleruje přešlapy a odchylky, trvá na striktním dodržování pravidel. Její srdce je zavřené, protože na hravost a pochopení není čas ani místo. A jestli se ptáte na důvod takových postojů, jsou až dětinské. Je to snaha za každou cenu se vyhnout chybě, a tudíž i trestu. Přece ten, kdo dělá všechno správně, bude pochválen, ne? A ten, kdo je naprosto perfektní a dokonalý, musí být přece přijatý, ne?

Naše soudy, vměšování a nucení pravdy druhým jsou často opravdu nemístné. Myslíme si, že víme, jak věci mají být správně a jací jsou lidé kolem nás, ale ve skutečnosti nejsme ochotni potkat se a poznat ani sami sebe. Držte dnes své výhrady na uzdě. A až se zase začne drát do vašich úst všechno to „to se musí, to se nesmí, takhle se to nedělá“, ptejte se sami sebe, proč potřebujete, aby svět znal váš názor. Ve skutečnosti totiž káráte především sami sebe.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.