Denní karta – LENOST 22. 02. 2024

Ne ne, nebojte se. Nikdo (tedy krom vás samotných) vás dnes nebude bičovat za to, že jste líní. Nicméně lenost visí ve vzduchu. Jeden z největších paradoxů je, že leností oplývají právě ti, kteří stále něco dělají a neumí odpočívat. Na začátek si totiž musíme vyjasnit, co to ta lenost vlastně je.

Devítka Vody symbolizuje především lenost emocionální a psychickou, tj. neochotu jít hlouběji, přemýšlet, prožívat. Raději to zajíme, zapracujeme, vyběháme, proválíme u telky. Nezajímají nás hlubší důvody, chceme rychlé odpovědi, hlavně, abychom u toho nemuseli nic prožívat. Je to jako pomyslná štamprle na umrtvení.

Tahle neochota vidět naši aktuální vnitřní pravdu má pochopitelně své důsledky. Nějakou dobu se můžeme tvářit, že o nic nejde. Ale dříve nebo později se nám tento obrázek zhroutí jako domeček z karet.

Možná, že jste na druhé straně škály. Pořád hloubáte, makáte na sobě, chcete se všeho dopídit. Věděli jste, že to je stejná kompenzace? Díky ní se snažíme nepotkat s tím, kým jsme teď a přijmout se, ale snažíme se pochopit či si zajistit lepší verzi sebe sama. A pro takové z nás je tu druhý význam lenosti, a sice odpočinek. Dovolit si vypustit na chvíli všechny plány duše, poslání, smysl života a strávit den jen tak, bez zásluh.

Že si v tuto chvíli nejste jistí, která verze se vás týká? Zda ubrat nebo přidat? Ano, tak to je pro lenost typické. Prostě něco zkuste a mějte se u toho rádi. Pokud to bude úplně bokem, bůh vás nenechá dlouho dělat chybu.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.