Denní karta – VĚDOMÍ 26. 1. 2023

Pod včerejší kartou včera zazněl komentář, že na to, že je leden, jsou ty karty docela náročné. A nezbývá než souhlasit. Zdá se, že nás to drtí od samého začátku, resp. drtí to všechno, co nám už neslouží. Ale abyste neřekli, dnes bude prostor pro to, dát si malý voraz.

Klíčem je pochopitelně nadhled, neboli odstup. Je to základní kvalita, která nás udržuje v neutrálu a v dostatečné vzdálenosti od dramat. Pravda je, že sám se neudělá ani nezjeví. Opět se po nás chce určitá angažovanost a vynaložená energie. Mít nadhled rozhodně neznamená odpojit se od prožitků a žít si na obláčku. Naopak je to ochota jít blíž k sobě a mít pro sebe hluboké pochopení.

Dnes nám silně pomůže praxe vnitřního pozorovatele, entity, která sídlí v našem nitru a má naprostý přehled o tom, co se v nás děje. Je jako divák v první řadě, vidí naše postoje a předsudky, vidí naše niterné prožitky a reakce, vidí naše neustálé odmítání se a kritizování, naše kolapsy a rozličné podoby oběti. Vidí všechno a nesoudí nic. Jeho klíčovou kvalitou je schopnost čistého vidění bez hodnocení a rozdělování na dobré a špatné.

Pokud si dnes udržíme toto plné mindfullness, máme vyhráno a závdavkem se nám ještě dostane nějakého peckovního uvědomění, spontánního řešení nebo chvilkového prozření. Takže vzhůru do nadhledu, který sídlí v našem nitru.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.