Denní karta – ODKLÁDÁNÍ 31. 1. 2023

Pamatujme dnes na včerejší kartu. Udržet si tichou radost a štěstí ze života za všech podmínek, i přesto, že zrovna dnes máme pocit, že jsme zavaleni nesplnitelným.

Čtyřka Mraků popisuje chronický stav odkládání povinností, rozhodnutí, úkolů, drobností, radostí. Nejedná se pouze o pověstnou prokrastinaci. Tenhle mechanismus má o hodně širší a hlubší záběr. Kdybychom to pořád neodkládali a prozkoumali ho, zjistíme, že s největší pravděpodobností odkládáme především prožitky.

Ve skutečnosti se snažíme oddálit vnitřní stavy, které jsme jako děti nesnášeli, ohrožovali nás nebo nám byly krajně nepříjemné – pocity selhání, zahlcení, frustrace. A protože si to na první dobrou neumíme propojit se svým vnějším chováním, zakládáme si na pěkné průšvihy, v lepším případě alespoň na nepříjemnosti.

Uvědomovací věta pro dnešní den zní: kdykoliv něco odkládáš, odkládáš ve skutečnosti stranou výživu pro sebe. Za každou nepříjemnou výzvou totiž čeká ocenění, které si můžeš dát, úleva a růst. A často taky překvapení. Jako bychom malému dítěti říkali, ne, dneska tě ještě neobejmu, nenakrmím. U něj nám to přijde iracionální a téměř nemožné se takto chovat, ale sami k sobě? Jasně, proč ne, ještě se trochu povláčím v té zoufalé mizérii.

Překonat odkládání je někdy nesmírně těžké. A pokud jdeme opravdu takto na dřeň, je na čase si uvědomit, že je v dlouhodobém horizontu potřeba něco změnit. A zdaleka to neznamená změnit práci, ale především přístup k sobě, k vlastním potřebám a kapacitám.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.