Denní karta – NEVINNOST 2. 2. 2023

Kdo zvládl včerejší respekt k sobě, pro toho bude dnešní absence vnitřního kritika vyloženě hračka. V souvislosti s touto kartou a jejím poselstvím se často setkávám s nedorozuměním ohledně témat viny a neviny. Pojďme se na to mrknout, ať do toho dnes nezahučíme.

Je velkou mýlkou myslet si, že nevinnost je nějaký vzdálený spirituální koncept o tom, co se má stát, stane se a my jsme jen neutrálními zprostředkovateli, kteří se náhodou přichomýtli. Do jisté míry je to pochopitelně pravda, ale chybí tu jeden významný rozměr, a tím je prachobyčejná lidská odpovědnost za naše činy. Nevinný není ten, kdo za nic nemůže, ale ten, kdo se primárně místo pochopení svých činů neodsoudí a nezbičuje.

Jsou věci, které se nám čas od času opravdu nepovedou. Umění nevinnosti je umět to pravdivě vidět a reflektovat. Místo lomení rukama nebo popírání a výmluv přiznat svůj díl na situaci. A tady začíná určitý paradox. Spousta lidí se bojí převzít odpovědnost za své činy, protože se bojí odsouzení. Jasně, tohle není zrovna nejpříjemnější chvilka v našem životě, na druhou stranu už nejsme malé děti. Ovšem kdyby to udělali, ucítili by že se jim vrací síla, respekt a pocit dospělosti. Převzít odpovědnost za svou spoluodpovědnost totiž nabízí možnost řešení.

Starý muž na obrázku karty toho zažil už hodně. A tak ví, že jediné, co je opravdu nekonstruktivní a netvůrčí je sebekritika. Na rozdíl od sebereflexe.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.