Tlak jako odraz vlastní nedostatečnosti

Na online Zenovém kruhu pro podnikatelky vyvstalo několik nosných témat a já bych se s vámi o jedno z nich ráda podělila.

Ukázalo se, podnikatelky často zažívají pocit, že by něco měly. Vytvořit nový produkt, zdražit, posunout se dál, následovat trendy, více se propagovat…

Objevují se pochybnosti, zda to, že se v daném podnikání cítí dobře, není spíše odrazem stagnace a neochoty postoupit na další metu, následovat další výzvu.

Co se za tím skrývá doopravdy

Když jsme to blíže prozkoumaly, vyšlo najevo, že:

  • ve skutečnosti se cítíme nejisté, protože máme pocit, že děláme málo. Dřina je znakem kvality. Lehkost je znakem odfláknuté práce nebo lenosti.
  • jako malé jsme někomu z rodiny nebyly dost takové, jaké jsme. Potýkaly jsme se s neustálými výhradami ke svému chování a byly oceňovány jen za výkon, ne za to že vůbec existujeme.
  • Zapomněly jsme, proč vlastně podnikáme. No, přece protože nás to baví a záříme své dary a schopnosti! Začaly jsme podnikat, abychom zazářily.

Tlak jako ukazatel nespokojenosti

Tak, jako na nás bylo tlačeno, když jsme byli malí, tak nyní tlačíme na sebe: ve vztazích, v podnikání.

Tímto tlakem však sami sobě říkáme: Něco s Tebou není v pořádku. Až uděláš tento krok, budeš lepší a přijatelnější.

Někde uvnitř v nás se objevila frustrace z nepřijetí.

A my, místo abychom ji prozkoumali a zjistili, jak se můžeme v danou chvíli podpořit, se raději odpojíme od svých emocí a snažíme se vytvořit vnější realitu, která nám naši frustraci bude kompenzovat.

Asi nemusím zdůrazňovat, kolik síly nás tento mechanismus stojí (aneb Paretovo pravidlo naopak: 80 % úsilí vytvoří 20 % spokojenosti).

Sebepřijetí v podnikání

Jeden by řekl, že tohle zrovna do byznysu nepatří. Ale pravda je, že na tomhle byznys stojí. Protože že pokud se přijímáme, můžeme se i ocenit za jedinečnost a na té postavit svůj byznys.

Můžeme dát pozornost našim vlastním potřebám a pak je velmi jednoduché se o byznysových krocích rozhodovat. Protože:

Buď s námi ladí, nebo neladí.

Zajímá vás Online Zenový kruh pro podnikatelky? Koukněte, kdy je další.