Šest kroků, jak se postarat o své vnitřní dítě

Zde je základní návod, který dennodenně používám na sobě nebo při individuálních konzultacích a který je ověřen stovkami (no fakt, už mi jich rukama prošly stovky) klientů.

1. krok – POJMENUJTE EMOCI

Základem efektivní péče o vnitřní dítě (a vůbec základem jakékoliv formy sebereflexe) je uvědomění si, že se aktuálně nacházíme v emocionálním nepohodlí, tj. cítíme pocity, které nám nejsou příjemné.

Kdykoliv prožíváme emocionální nepohodlí, naše vnitřní zraněné dítě je probuzeno k životu. Jsou to ve skutečnosti primárně jeho pocity a my se s nimi „pouze“ ztotožňujeme. Dejte si schválně chvíli čas a pojmenujte si pro sebe, co je vaše osobní emocionální nepohodlí. Zde je pár tipů:

  • jakákoliv forma strachu
  • tlak, stres
  • obavy, nejistota
  • zahlcení jakéhokoliv druhu: myšlenkami, podněty, hlukem, davem…
  • konkrétní pocity: provinilost, ponížení, opuštění, stud, zrada/křivda/nespravedlnost, odmítnutí, selhání, zklamání…

2. krok – PŘEDSTAVTE SI DÍTĚ

Ve chvíli, kdy jste schopni uvědomit si, že vás ovládá nepříjemná emoce, chování, reakce si v duchu či nahlas řekněte tuto „formulku“:
V jakém stavu je moje vnitřní dítě, když já prožívám tohle/říkám tohle/chovám se takto. (Doplňte si pro sebe konkrétní stav v danou chvíli).

A jen dovolte, aby se ve vaší vnitřní krajině, před vaším vnitřním zrakem objevil obraz dítěte odpovídající vašemu aktuálnímu emocionálnímu náboji. Pozor, důležité je si uvědomit, že nehledáme konkrétní vzpomínku z dětství. Prostě jen dovolte, ať se zjeví dítě, a klidně vám může být naprosto nepodobné. Jeho stáří se pravděpodobně bude pohybovat mezi prenatálem a cca 16 lety.

3. krok – ZVĚTŠETE SE

Aniž byste ztratili kontakt s obrazem dítěte, který se vám právě zjevil, na chvíli si zasoustřeďte na svůj dech. Zatlačte malinko chodidla do podlahy a představte si, že se pomocí vlastního dechu zvětšíte. Stačí o pár centimetrů všemi směry, jako byste se přifoukli.

4. krok – VEJDĚTE DO KONTAKTU

Představte si, že tak, jak právě jste, ve své nově nabyté velikosti vstoupíte do své vnitřní krajiny a předstoupíte před své vnitřní dítě. Můžete si představit, že se pomyslně zkopírujete a před dítě vložíte svou kopii.

Navažte s vnitřním dítětem kontakt. Pro začátek můžete říci: „Vidím tě.“, nebo „Vím o tobě.“ Zeptejte se ho, nebo se na něj nalaďte (obzvlášť pokud má podobu příliš malého dítěte), abyste zjistili, jak se cítí a co potřebuje pro svůj pocit bezpečí. Tato část je naprosto klíčová, protože konečně dáváte svému dítěti respekt a necháte ho svobodně se vyjádřit.

5. krok – SPLŇTE PŘÁNÍ

Poté, co dítě vyjádří své potřeby, mu je splňte. Beze zbytku. Vnitřní dítě totiž nelze rozmazlit, lze ho pouze vyživit. Většinou chce pořád to stejné: být viděné, uznané, bezpodmínečně přijímané a milované. Chce kontakt, objetí, teplo.

Pokud vysloví přání, které bude v danou chvíli nerealizovatelné (jako například, aby tam byli jeho rodiče), zeptejte se ho, jak by se cítilo, kdyby se to splnilo. A tuto kvalitu mu následně poskytněte.

6. krok – NEKONEČNÝ SERIÁL

Až se dítě uklidní, představte si, že dospělá a zdravá kopie vás samých s dítětem zůstává už navěky a je mu k dispozici. Kdykoliv bude mít dítě nějaké potřeby nebo se bude cítit nejisté a neviděné, dospělá část zůstává nablízku, aby jej zajistila.

Je to jako nekonečný seriál, který se odehrává dál a dál, epizoda za epizodou. Vy jen přepnete na jiný program a vrátíte se do přítomnosti. Cítíte se mnohem stabilnější, ve větší svobodě a nadhledu. Do dalšího spouštěče, který opět aktivuje emoční nepohodlí a vaše vnitřní dítě. Může se objevit za pár hodin. Anebo taky za pár minut. A vy celý postup zopakujete.

Péče o vnitřní dítě jako životní styl

Péče o vnitřní dítě není časově omezená terapie, která jednou skončí. Je to životní styl. Vaše vnitřní dítě se nikdy neuzdraví, proč si můžete přečíst zde Koncept vnitřního dítěte – Osho Zen Tarot.

Jeho opětovná aktivace pramálo souvisí s vaším duchovním rozvojem a už vůbec není selháním či důkazem, že se o své vnitřní dítě nedostatečně staráte.

Je to otázka aktuální kapacity nervového systému. Četnost aktivace souvisí s aktuální hladinou hormonů, cukru v krvi, kvalitou spánku, nemocí, fázemi luny… Nemá smysl se bičovat, že se už zase cítíte nepříjemně. Pamatujte, že v takovou chvíli ve skutečnosti bičujete své vnitřní dítě. Místo toho si dejte tři nádechy, zvětšete se a vejděte do kontaktu se svým vnitřním dítětem.

Chcete se raději potkat individuálně? Objednejte si individuální léčení a péči o vnitřní dítě:

Individuální – léčení a péče o vnitřní dítě