Denní karta – VĚDOMÍ 24. 04. 2024

Co víc si popřát k narozeninám, že nadhled a vědomí hodno Buddhy. Zen říká, že osvícení je dostupné naprosto každému, kdo je ochoten nelpět. A abychom neměli důvod lpět, naše vědomí musí být větší než cokoliv, co si myslíme, že v životě potřebujeme.

Eso Mraků v sobě nese jedinečný přesah, nadhled a dechberoucí výhled do údolí našeho vlastního nitra. Umí zařídit, že na chvilku se v rozryté krajině vlastní bolesti a zmatku nepinožíme s vakem plným osobního neštěstí, selhání a bezmoci, ale že z dostatečné výše shlížíme na rozmanitá panoramata vlastní duše až k horizontu. A věru, je to pohled, který až vhání slzy do očí.

Tento vnitřní pozorovatel zajistí, že můžeme zůstat sami sebou, v plném laskavém neutrálu ke všem vnitřním reakcím a taky vnitřním částem, které v nás přebývají. Protože jen díky tomu laskavému neutrálu jsme schopni zajistit si odstup a nesplývat s jednotlivými, leckdy několik generací starými, příběhy. Ba co víc, tento laskavý neutrál totiž umožní, abychom tyto příběhy a jejich vnitřní nositele jednou provždy zabezpečili, uznali a uzdravili.

Na praktické denní rovině znamená Eso Mraků jediné, a sice zdravou, dospělou sebereflexi, tj. schopnost orientovat se v čase, prostoru, vztazích a ve stejné chvíli ve svých reakcích, ať už mentálních či emocionálních, na výše zmíněné. Aktivujme pro dnešek svého vnitřního pozorovatele, toho, který má absolutní přehled o tom, co se v nás odehrává, který nezasahuje, nepopohání a především nesoudí.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.