Denní karta –  SROVNÁVÁNÍ 27. 02. 2024

Než začnete svůj den, dejte si pár hlubokých pomalých nádechů a výdechů. Představte si, že vaše pozornost malinko ztěžkne a stáhne se hlouběji do těla. A tam někde, hluboko ve vaší pánvi, uprostřed vaší vnitřní krajiny, najděte nebo vytvořte bezpečné útočiště, kam se můžete pomyslně uchýlit. Je to místo, kde vám nic nehrozí, kde můžete být plně sami sebou, kde cítíte výživu a podporu jen čirým bytím a spočinutím.

Silně doporučuji, aby dnes část vaší pozornosti dlela na tomto místě, taková kotva do bezpečí. Protože dnes máme co dočinění s vnitřním kritikem, a to jak víte sami z vlastní zkušenosti, dost bolí. Pojďme si krátce říci, kdo to je a co po nás chce. Možná si myslíte, že váš život by byl šťastnější, kdybyste ho vypudili ze svého systému. Kdoví, já říkám, že se ho zbavit rozhodně nechcete, protože ve skutečnosti je to zakletý průvodce. Proč hned vylévat vaničku i s dítětem.

Vnitřní kritik nás sice neustále tepe, nic mu není dost a staví laťky tak vysoko, že nemáme šanci, ale ve skutečnosti, svým velmi specifickým způsobem, nás chrání před odmítnutím. Protože, když budeme nejlepší, nejrychlejší a dokonalí, pak si na nás přece nikdo netroufne, nikdo nás neponíží, neodmítne, nezraní.

Až se dnes zase ten hlas ozve, zkuste poslouchat, co je za ním. Mějte trochu soucitu se svým vnitřním kritikem, jeho role je strašná dřina. Mějte taky soucit se sebou, protože tento druh ochrany už dávno nepotřebujete. Jste dost takoví, jací jste. Každý jeden okamžik jste na vrcholu svých sil, i když se někdy zdá, že to je sakra nízko. I tak si zasloužíte uznání, respekt, laskavost. Především od sebe, pochopitelně.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.