Denní karta – PODMIŇOVÁNÍ 24. 5. 2023

Tento týden nás křeše až na dřeň. Jestliže tu včera byl pocit oběti a postoj „nejde to“, dnes tu máme pro změnu pochyby a urputné „nedám to“.

Podmiňování je tichý hlas ďábla zalezlého v zákoutí naší hlavy, který nám nedá a nedá pokoj. Tak dlouho nám našeptával, že nejsme dost, až jsme mu to uvěřili. Tak dlouho nás přesvědčoval, že podmínky jsou přirozenou součástí života, že se bez nich neobejdeme. Udělali jsme si z nich mety a vykolíkovaly cestu. Do pekla.

Až zhubnu, až vydělám víc, až najdu partnera, až se rozvedu, až se tohle naučím, až děti vyrostou, až vyčistím tohle, zbavím se tamtoho, až bude svítit slunce. Nejde ani tak o to, že až budou splněny podmínky, tak se hneme z místa, ale o to, že až budou splněny podmínky, tak k sobě budeme laskavější, budeme se mít víc rádi a projevíme k sobě více soucitu a vřelosti.

Připomíná vám to něco? Máte déjá vu? No jasně, přece to posloucháte celý život. Až si uklidíš pokojíček, až podle vysvědčení, až dojíš, až… Někde cestou jsme nabrali hluboké přesvědčení, že být jen tak nestačí. Že abychom si zasloužili přízeň rodičů nebo osudu, musíme extra máknout. Musíme se sedřít, vyšvihnout nad průměr.

Podmiňování je velká past. A jediná cesta z ní je rozpomenout se, že tak jak jsme, jsme v pořádku. Že na své místo na slunci máme právo díky tomu, že existujeme. Že jsme milovatelní přesně takoví, jací momentálně jsme, úplně se vším a obzvláště pro sebe. Že je to nereálné? Inu, vidím, že váš vnitřní ďábel zase vyhrál.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.