Denní karta – MOŽNOSTI 25. 5. 2023

Bez ohledu na vnější okolnosti, bez ohledu na vnitřní procesy, vždy je v nás prostor pro svobodu. Vždy se můžeme rozhodnout pro svobodný nádech a vždy jsou možnosti pro další krok.

Vypadá to, že dnes se konečně odrazíme ode dna. Události minulých dní nám jasně ukázaly, kde jsou naše rezervy odpovědnosti a jak moc podléháme svým předsudkům, iluzím a omezením.

Téma dnešního dne je svoboda. Svoboda je vnitřní stav stejně jako hojnost nebo štěstí. Pokud jej uvnitř cíleně a vědomě nepěstujeme, ve vnější realitě jej nikdy nedosáhneme. Jenže, co to vlastně ta svoboda znamená? Že si můžeme dělat co chceme? Že nás nic neomezuje?

Svoboda především zahrnuje pocit odpovědnosti za to, co tvoříme. Pokud ji volíme, pak souhlasíme s tím, že vše, co se nám v životě děje, je důsledkem naší svobodné volby. A tady je kámen úrazu. Svoboda je kdykoliv k dispozici, ale kdo by o ni stál, když to znamená, že už pak není na koho ukázat prstem, koho obvinit a na koho si ztěžovat.

A i přesto za to svoboda stojí. Bát se odpovědnosti za své činy znamená ustrnout v malém dítěti, kterého někdo stále vodí za ruku a určuje, co bude jíst a kdy půjde spát. A tak se ptám, jak by vypadal tvůj den, kdybys měl sílu a odvahu orla. Kdybys měl jeho křídla a drápy a patřilo ti celé nebe?

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.