Denní karta – DOSPĚLOST 05. 10. 2023

Včera jsme se hodně zaobírali tématem důvěry a je zajímavé, jak plynule navazujeme. Protože o čem jiném je důvěra, než o důvěře ve vlastní schopnosti a kapacitu. Abychom se ale mohli pevně opřít o sebe sama, musíme dokonale znát své aktuální možnosti.

Eso Duhy nám umožňuje vyvázat se z nekonečných dětských dramat, kdy střídavě upadáme do oběti a bezmoci a střídavě se snažíme za každou cenu vytřískat z okolí to, na co si myslíme, že máme právo. Tyhle dva extrémní mechanismy mají jedno společné, veškerý náš fokus a pozornost jsou směřovány ven, buď na to, co nám ubližuje nebo na to, co má moc nás zachránit.

A právě když odložíme tyto strategie přežití a zacílíme naši pozornost dovnitř na vlastní kapacitu, stáváme se soběstačnými, chápej dospělými. Nejde o to, že bychom si v životě všechno sami zařídili a udělali, ale o to, že se za každých okolností můžeme opřít sami o sebe a takto stabilizovaní vcházet do interakcí s naším okolím a blízkými. Ne jako malé závislé děti, ale jako svéprávní dospělí.

A to stále ještě není všechno, co Eso Duhy nabízí. To nejvíc, nejvíc dospělé, co si dnes můžeme dopřát, je zhodnocení vlastních aktuálních kapacit a možností v dané situaci. Můžeme konečně bez studu a pocitu selhání říci, tohle je na mě dneska už moc, anebo tohle dneska konečně dotáhnu. Dospělost to totiž nejsou jen závazky, to je naprostá svoboda reagovat a žít podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Pěkný den.

Chcete denní kartu do své e-mailové schránky? K odběru se přihlaste zde.